Οι εγγραφές μαθητών/τριών στην Α Δημοτικού για το σχολικό έτος 2021-22 θα γίνουν από 1 έως 31 Μαρτίου 2021

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α Δημοτικού θα πραγματοποιηθούν φέτος από 1 έως 31 Μαρτίου 2021 (μετά την παράταση που δόθηκε από το Υ.ΠΑΙ.Θ.) .  Εγγραφές μετά την 31η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι εγγραφές θα γίνονται 10-12  καθημερινά. Κατά τις εγγραφές των μαθητών/τριών τα συστεγαζόμενα σχολεία θεωρούνται ως ένα σχολείο.

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως και 31-12-2015.

Στο Ολοήμερο εγγράφονται μαθητές/τριες με απλή αίτηση, χωρίς να απαιτείται κάποιο άλλο δικαιολογητικό.

Στην πρόωρη υποδοχή εγγράφονται μαθητές που έχουν εγγραφεί στο Ολοήμερο πρόγραμμα.

Μπορούν να υποβάλλουν αίτηση και γονείς που δεν κατοικούν στα όρια του συγκροτήματος, αν ήδη φοιτούν εδώ αδέρφια του υπό εγγραφή μαθητή/τριας.  Να  τονίσουμε ότι η αίτηση γίνεται και στα δύο σχολεία. Η κατανομή των μαθητών θα γίνει μετά το τέλος των εγγραφών από επιτροπή που αποτελείται από τους Διευθυντές των σχολείων και ένα εκπαιδευτικό από κάθε σχολείο που θα οριστεί από το Σύλλογο Διδασκόντων.

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α τάξη αφού – αντί για πιστοποιητικό γέννησης  – προσκομίσουν ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο από το Υπουργείο Εξωτερικών ή εξουσιοδοτημένο για το σκοπό αυτό δικηγόρο χωρίς τον περιορισμό της πρόσφατης ημερομηνίας έκδοσης και με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που αναφέρονται πιο κάτω.

Δείτε ολόκληρη την εγκύκλιο των εγγραφών εδώ:

Εγκύκλιος- Εγγραφές μαθητών τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-2022 – Έκδοση 1

Τα όρια της σχολικής περιφέρειας του σχολείου μπορείτε να δείτε στη διεύθυνση:

Την αίτηση/ υπεύθυνη δήλωση προς το σχολείο θα βρείτε εδώ:

αίτηση εγγραφής στην Α δημοτικού

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται θα τα βρείτε εδώ:

Δικαιολογητικά

Αίτηση για το Ολοήμερο: