Το σχολείο μας ως eTwinning σχολείο είναι ένα από τα επωφελούμενα σχολεία της #eTwinning δράσης #STEM3.0 και καλείται να αξιοποιήσει τον ρομποτικό εξοπλισμό (ένα ρομποτάκι Edison) που θα παραλάβει σε ένα eTwinning έργο.

Η δράση θα υλοποιηθεί συμπληρωματικά με τα on line σεμινάρια που υλοποιεί το eTwinning. Δηλαδή τα σεμινάρια θα υποστηρίξουν με το εκπαιδευτικό υλικό τους τη δράση, αλλά θα διοργανωθούν και διαδικτυακά σεμινάρια για τους εκπαιδευτικούς σε θέματα STEM, έτσι ώστε να μπορέσουν να εξειδικευτούν στην κοινότητα eTwinning STEM και μέχρι το τέλος της δράσης να λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές. Οι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να υποβάλουν αίτηση για εθνική ετικέτα ποιότητας. Παράλληλα τα σχολεία που θα επιλεγούν, μαζί με τα σχολεία των προηγούμενων δράσεων STEM, θα επικοινωνούν μέσω της Κοινότητας Σχολείων που θα δημιουργηθεί και στόχο έχει το μοίρασμα των εμπειριών και την αλληλοϋποστήριξη.

Ευχαριστούμε θερμά τη δράση #helleniceTwinning και τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης.