Το σχολείο μας υποστηρικτής της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Για ακόμη μια χρονιά, το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά στην Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2022, «Μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο». Όλα τα τμήματα, κατά τους μήνες Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2022 ενεπλάκησαν σε ποικίλες δράσεις (βίντεο, εκπαιδευτικά παιχνίδια, quiz, συζητήσεις, δημιουργία ψηφιακού περιεχομένου) σε σχέση με τα προσωπικά δεδομένα, τις συνομιλίες με αγνώστους, την διαδικτυακή παρενόχληση, την αξιοπιστία περιεχομένου , και τους ιούς.
Επιπρόσθετα:
• οι μαθητές του ολοημέρου (Ε’ τάξη) πήραν μέρος στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό SID 2022 «Το Report και το Block στο διαδίκτυο είναι θάρρος», δείτε ΕΔΩ την συμμετοχή μας
• οι μαθητές του ΣΤ2 συμμετείχαν ζωντανά στο Διαδικτυακό «κυνήγι θησαυρού» που διοργάνωσε το Ελληνικό κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ για τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου (SID) 2022.