Το σχολείο μας ανήκει στα ευρωπαϊκά σχολεία STEM!

Στο σχολείο μας απονεμήθηκε η ευρωπαϊκη  ετίκετα STEM School Label για την εκπαιδευτική μας προσέγγιση STEM από το European Schoolnet!!

Το European Schoolnet είναι το δίκτυο 35 Υπουργείων Παιδείας σε όλη την Ευρώπη, το οποίο δημιούργησε για τα σχολεία της Ευρώπης μια διαδικασία συμβουλευτικής και πιστοποίησης σχολείων για την προώθηση των αντικειμένων STEM ( Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Ο στόχος του STEM School Label είναι να καθοδηγήσει τα ευρωπαϊκά σχολεία στην αύξηση του ενδιαφέροντος και των δεξιοτήτων των νέων Ευρωπαίων σε μαθήματα STEM   και να παράσχει στα σχολεία τα απαραίτητα εργαλεία για να εμπλέξουν τους μαθητές, τους δασκάλους και άλλους φορείς τους σε σχετικές δραστηριότητες αναπτύσσοντας μια κατάλληλη στρατηγική STEM.