Καμπούμ… και φύγαμε! Μια δράση των παιδιών του Ε2

Φέτος, το σχολείο μας είχε την τύχη να συμμετάσχει στη συγγραφή ενός μυθιστορηματικού βιβλίου που είχε πάμπολες θετικές επιρροές στους μαθητές μας. Η ενέργεια αυτή διοργανώνεται τα τελευταία χρονιά από την ομάδα του προγράμματος ΜΙΚΡΑ ΜΟΛΥΒΙΑ-ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΜΟΙ και στόχο έχει να εντάξει τους μαθητές στον κόσμο των βιβλίων από τη σύλληψη της ιδέας μέχρι την έκδοση και παρουσίαση του βιβλίου. Έτσι λοιπόν, καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές του Ε2 τμήματος, αφιέρωσαν προσωπικό χρόνο για τη δημιουργία αυτού του βιβλίου το οποίο έγινε σε συνεργασία με άλλα σχολεία της χώρας. Κάθε εβδομάδα έβαζαν τη φαντασία τους να δουλέψει με σκοπό να εξελίξουν την ιστορία του κεφαλαίου που είχαν αναλάβει. Έπειτα, συντάξαμε τις ιδέες και δώσαμε την τελική μορφή του κειμένου μας.

Τα παιδιά μέσω αυτής της δράσης πήραν μια μικρή γεύση της διαδικασίας συγγραφής και έκδοσης ενός βιβλίου. Παράλληλα, πέρα από τα μαθησιακά οφέλη που αποκόμισαν οι μαθητές και τη δυνατότητα να αποτελούν μέρος ενός βιβλίου το οποίο πωλείται σε βιβλιοπωλεία, τους δόθηκε η ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα μεγάλο φιλανθρωπικό έργο, αφού μέρος των εσόδων από τις πωλήσεις δόθηκε ως δωρεά στο σωματείο «ΦΛΟΓΑ». Τέλος, μέσω της συμμετοχής τους αυτής, γνώρισαν μια σπουδαία προσωπικότητα του επιστημονικού κλάδου των φυσικών επιστημών, τον κύριο Δημήτριο Νανόπουλο, μια και το βιβλίο ήταν αφιερωμένο σε αυτόν. Ελπίζουμε ότι η υπομονή και η επιμονή που έδειξε στην προσπάθειά του να πετύχει τους στόχους του θα αποτελέσουν ένα λαμπρό παράδειγμα για τα παιδιά.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και τη δασκάλα τους, κυρία Τρουμπέτα.

Δείτε το βιβλίο εδώ: