Συμμετοχή εκπαιδευτικών στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Και  φέτος, δημιουργήθηκε στο σχολείο μας  εσωτερική ομάδα μελέτης (Study Group) αποτελούμενη από 9 εκπαιδευτικούς από το 2ο ΔΣ Νέας Ερυθραίας και από 2 εκπαιδευτικούς από το 4ο ΔΣ  Πεύκης οι οποίοι συμμετείχαν στο  Μαζικό Ανοικτό Διαδικτυακό Μάθημα (MOOC) «EU Code Week Bootcamp 2022» από το European Schoonet Academy.

Το bootcamp απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και έχει ως στόχο να τους παρέχει ένα σύνολο πρακτικών ιδεών, εργαλείων και πόρων για την υποστήριξη της χρήσης της κωδικοποίησης και της υπολογιστικής σκέψης στην τάξη.

Η ομάδα μελέτης  οργανώθηκε και λειτούργησε υπό την καθοδήγηση  της καθηγήτριας πληροφορικής του σχολείου μας με την ιδιότητά της ως EU CodeWeek Leader και  Study Group Leader. Όλοι οι συμμετέχοντες έλαβαν  πιστοποίηση επιτυχής ολοκλήρωσης της επιμόρφωσης.