🚀Συμμετοχή του σχολείου μας στην Παγκόσμια Εβδομάδα Διαστήματος World Space Week!!

Tο σχολείο μας συμμετέχει στην Παγκόσμια Εβδομάδα Διαστήματος (World Space Week), η οποία θα διεξαχθεί από τις 4 έως τις 10 Οκτωβρίου. Αυτή η διεθνής εκδήλωση αποτελεί γιορτή της επιστήμης και της τεχνολογίας, αναδεικνύοντας τη σημασία τους για την ανθρωπότητα.

Οι μικροί μαθητές των Δ’, Ε’ και ΣΤ’, μέσω του προγραμματισμού, θα δημιουργήσουν animations και παιχνίδια με θέμα το διάστημα και τη χρήση της διαστημικής τεχνολογίας στην καθημερινότητά μας. Ιδιαίτερα οι μαθητές του ΣΤ’ θα συνεργαστούν μέσα από το eTwinning έργο «The Amplified Blue Planet» με μαθητές από Ελλάδα, Κροατία, Τουρκία και Μάλτα σε «διαστημικές» δραστηριότητες!

Αυτή η δράση αναδεικνύει το ενδιαφέρον μας για τον ευρύ και συναρπαστικό κόσμο της τεχνολογίας, του προγραμματισμού και του διαστήματος.

Δείτε την δράση μας στον Παγκόσμιο Χάρτη των Συμμετοχών () και συγκεκριμένα ΕΔΩ :

Πέρα από την Παγκόσμια Εβδομάδα Διαστήματος (World Space Week) το σχολείο μας θα υλοποιήσει μέσα στην σχολική χρονιά διάφορες δράσεις οι οποίες συνδυάζουν το διάστημα, την τεχνολογία και το περιβάλλον.