Εγγραφές στο Ολοήμερο πρόγραμμα για το σχολικό έτος 2020-21

Σύμφωνα με την εγκύκλιο Φ.7/ΦΜ/73996/Δ1 15-6-20 του Υ.ΠΑΙ.Θ. στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται: α) Οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα/κηδεμόνα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί. β) Οι μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως, • πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς/κηδεμόνες με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι, • πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες Π.Ε. με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π. • Η εγγραφή των μαθητών/τριών που ανήκουν σε Ευάλωτες Κοινωνικές Ομάδες (Ρομά, προσφυγόπουλα) στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται χωρίς προϋποθέσεις.

Οι αιτήσεις σας μπορούν να υποβληθούν έως τις 26/06/20. Εκπρόθεσμες αιτήσεις θα πρέπει να εγκριθούν από τον Διευθυντή της Π.Ε. Β Αθήνας. Σας θυμίζουμε ότι θα γράφετε στην αίτησή σας την τάξη στην οποία θα φοιτά το παιδί σας το σχολικό έτος 2020-21.

Για τα αδέρφια γίνεται μία αίτηση στην οποία γράφετε τα ονόματα όλων των παιδών.

Σας παρακαλούμε να φέρνετε την αίτηση μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Την αίτηση μπορείτε να την βρείτε και εδώ: Αντίγραφο του ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ