Ευρωπαϊκή Επιβράβευση του σχολείου μας με δέκα Micro:bit kits!

Μια ακόμη ευρωπαϊκή επιβράβευση για το σχολείο μας! Με την συμμετοχή μας στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού (EuCodeWeek) και μέσα από την δράση «Code Week For All Challenge 2019», διακριθήκαμε για την προσπάθεια και τη συμβολή μας στην υποστήριξη της εν λόγου δράσης.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού αποτελεί μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και έχει σκοπό να φέρει σε επαφή το κοινό και κυρίως τους νέους και τα παιδιά, με τον προγραμματισμό ηλεκτρονικών υπολογιστών και τις νέες τεχνολογίες. Ο στόχος του “Code Week For All Challenge 2019” , ήταν να εμπλέξουμε σε δραστηριότητες προγραμματισμού, όχι μόνο τους μαθητές του σχολείου μας, αλλά  όσο το δυνατόν περισσότερους εκπαιδευτικούς και μαθητές από διάφορα ευρωπαϊκά σχολεία. Οι δράσεις αυτές ήταν τμήμα του επίσης ευρωπαϊκού eTwinning έργου Me the A.I #2.0, στο οποίο το σχολείο μας ήταν ιδρυτής.

Λάβαμε πριν από λίγες μέρες από την ομάδα Eu Code Week με έδρα τις Βρυξέλλες, δέκα Μicro:bit kits, τα οποία θα τα χρησιμοποιήσουμε στο μάθημα της πληροφορικής. Το Micro:bit  είναι ένας υπολογιστής τσέπης 4cm επί 5cm , που μπορεί να προγραμματιστεί με έναν εύκολο και διασκεδαστικό τρόπο. Οι μαθητές μπορούν να δημιουργήσουν οτιδήποτε από τα παιχνίδια έως κινούμενα σχέδια.

Συγχαρητήρια σε όλους του συμμετέχοντες !!!

Πανόραμα δράσεων CodeWeek4All Challenge 2019: https://padlet.com/zazouki/c1l3u33fg4l4