Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι δράσεις της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού 2021

Το σχολείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα προγραμματισμού 2021 με συμμετοχή όλων των τμημάτων. Η  Ευρωπαϊκή Εβδομάδα προγραμματισμού (Europe Code Week) είναι μια πανευρωπαϊκή πρωτοβουλία με σκοπό την προώθηση της εκμάθησης προγραμματισμού και της δημιουργίας με κώδικα. Στόχος του εγχειρήματος είναι η εμπλοκή όσο το δυνατόν περισσοτέρων εκπαιδευτικών και μαθητών/τριων σε όλη την Ευρώπη, μέσα από δράσεις εκδηλώσεων κώδικα σε σχολεία, ομίλους και κοινότητες μάθησης, βιβλιοθήκες, κ.α. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού προωθεί τη δημιουργικότητα, την επίλυση προβλημάτων και τη συνεργασία μέσω του προγραμματισμού και άλλων δραστηριοτήτων του τομέα της τεχνολογίας.

Η Εβδομάδα Προγραμματισμού προσφέρει σε όλους τους/τις μαθητές/τριες τη δυνατότητα να κάνουν τα πρώτα τους βήματα ως δημιουργοί ψηφιακού περιεχομένου, παρέχοντας δωρεάν σε σχολεία και εκπαιδευτικούς ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης, εκπαιδευτικό υλικό, διεθνείς προκλήσεις και ευκαιρίες ανταλλαγών.

Δείτε τις δράσεις του σχολείου μας, οι οποίες υλοποιήθηκαν μέσα από την συνεργασία ομάδα εκπαιδευτικών: