Συμμετοχή του σχολείου μας στην Ώρα του Κώδικα 2021 και στην Παγκόσμια Ημέρα της Επιστήμης

Το σχολείο μας συμμετέχει και φέτος στην  Ώρα του κώδικα  (Hour of Code) που πραγματοποιείται κάθε χρόνο κατά τη διάρκεια της Εκπαιδευτικής Εβδομάδας της Επιστήμης  των Υπολογιστών, 6-12 Δεκεμβρίου 2021.  Το φετινό θέμα είναι  «Η επιστήμη των υπολογιστών είναι παντού » #CSEverywhere: από την καταπολέμηση ασθενειών μέχρι την εξερεύνηση του διαστήματος, από τη δημιουργία των αγαπημένων μας ταινιών μέχρι την φόρτιση των συσκευών μας, η επιστήμη των υπολογιστών είναι παντού! Στόχος της δράσης είναι να ενημερωθούν οι μαθητές ότι η επιστήμη των υπολογιστών χρησιμοποιείται σε κάθε κλάδο και πεδίο σπουδών για να βοηθήσει στην επίλυση προβλημάτων και για να προωθήσει την έρευνα,  να δημιουργήσει τέχνη, να  διατηρήσει τις υποδομές μας  ασφαλείς και υγιείς και πολλά άλλα.

Ξεκινάμε τις δράσεις μας από σήμερα, 10/11/2021,  Παγκόσμια Ημέρα της Επιστήμης Επιστήμης για την Ειρήνη και την Ανάπτυξη, με τις Ε’ και ΣΤ’, με έναν πρωτότυπο τρόπο:  οι μαθητές εισάγονται σε βασικές έννοιες κωδικοποίησης για να διορθώσουν κάποιες  μυστηριώδεις αστοχίες στην ανθρώπινη ιστορία! Ταξιδεύουν πίσω στο χρόνο για να σώσουν το μέλλον σε αυτό το δωρεάν μάθημα Hour of Code στο Minecraft: Education Edition. Οι παίκτες θα επιλέξουν τη δική τους περιπέτεια και θα συνδεθούν με σπουδαίους καινοτόμους και εφευρέσεις στην επιστήμη, στην αρχιτεκτονική, στη μουσική, στη μηχανική και πολλά άλλα. Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα για να ξεκινήσετε!

(Προσοχή: Χρησιμοποιούμε την δωρεάν DEMO έκδοση και δεν δημιουργούμε λογαριασμό)