Επίσκεψη μαθητριών της Στ στο 1ο Δ.Σ. Κηφισιάς για να παρουσιάσουν εργασίες τους

Την Πέμπτη 15/02/2024 έξι μαθήτριες της Στ τάξης του σχολείου μας (επτά θα ήμασταν αλλά η μία αρρώστησε), επισκέφτηκαν το 1ο Δ.Σ.  Κηφισιάς και παρουσίασαν στους μαθητές/τριες της Στ και Ε τάξης δύο εργασίες τους. Η μία αναφερόταν στην σπατάλη τροφίμων και ήταν δημιούργημα των κοριτσιών της μαθητικής ομάδας Green ambassadors που ασχολείται με το περιβάλλον και η δεύτερη των κοριτσιών της μαθητικής ομάδας  antibullying, που ασχολείται με τον σχολικό εκφοβισμό. Τα κορίτσια παρουσίασαν τις εργασίες τους και συζήτησαν με τους συμμαθητές/τριες του 1ου Κηφισιάς τη δυνατότητα να συντονίσουν τις δράσεις τους στα θέματα αυτά.

Στη συνέχεια προσφέρθηκαν σε όλους κεράσματα και δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές/τριες των δύο σχολείων να τα πουν.

Θεωρούμε ότι είναι μια πολύ σημαντική πρωτοβουλία των μαθητριών μας τόσο σε μαθησιακό όσο και σε επίπεδο κοινωνικών πρωτοβουλιών και τις συγχαίρουμε. Ευχαριστούμε επίσης τους/τις μαθητές/τριες ,τον Διευθυντή και τις εκπαιδευτικούς του 1ου Δ.Σ. Κηφισιάς για τη θερμή υποδοχή. Τα δύο σχολεία έχουν «αδερφοποιηθεί» και οι κοινές δράσεις θα συνεχιστούν στο μέλλον.

Δείτε τις παρουσιάσεις των κοριτσιών εδώ:

Σπατάλη τροφίμων

σχολικος εκφοβισμος1

Δείτε πιο κάτω φωτογραφίες από την επίσκεψη: