Astro Pi – Mission ZERO: προγραμματίζοντας για τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό

Η Ευρωπαϊκή Πρόκληση Astro Pi είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA), σε συνεργασία με το Ίδρυμα Raspberry Pi. Δίνει στους μαθητές την καταπληκτική ευκαιρία να γράψουν προγράμματα υπολογιστών που εκτελούνται στους υπολογιστές Raspberry Pi, οι οποίοι βρίσκονται στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS).

Στ’1 Τμήμα

Φέτος, οι μαθητές/τριες  συμμετείχαν στο Mission Zero σε ομάδες, έχοντας την ευκαιρία να τρέξουν τον κώδικά τους στον ISS. Οι ομάδες δημιούργησαν ένα απλό πρόγραμμα σε Python, το οποίο:

• Εμφάνιζε στην οθόνη του υπολογιστή Astro Pi μια εικόνα από ζώο ή φυτό.
  • Διάβαζε από τον αισθητήρα χρώματος του υπολογιστή Astro Pi το χρώμα της στολής του αστροναύτη και το χρησιμοποιούσε ως φόντο στην εικόνα.
Στ'4 Τμήμα
Στ’4 Τμήμα

Αυτό έκανε τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό πιο πολύχρωμο για τους αστροναύτες που βρίσκονται εκεί!!

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές/μαθήτριες!!!

Κάθε ομάδα έλαβε ένα πιστοποιητικό που έδειχνε την ακριβή θέση του ISS τη στιγμή που εκτελέστηκε το πρόγραμμά τους.

Τμήμα Στ2