Εκδήλωση με θέμα: «Έμφυλη βία: Χαρακτηριστικά του θύτη και του θύματος»

Την Παρασκευή 10/03/2023, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, η ψυχολόγος κ. Αννίτα Λουδάρου, αναλύτρια ομάδας, οικογένειας και ζεύγους και τακτικό μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Ομαδικής και Οικογενειακής Ψυχοθεραπείας (που ίδρυσε ο γνωστός  ψυχίατρος Ματθαίος Γιωσαφάτ, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή) μίλησε στους/στις μαθητές/τριες της Ε και Στ τάξης με θέμα: «Έμφυλη βία: Χαρακτηριστικά του θύτη και του θύματος»

Μπορείτε να διαβάσετε την ομιλία της – κρίναμε σκόπιμο να αφήσουμε κάποιες χειρόγραφες σημειώσεις της πάνω σ’ αυτήν – εδώ:

ομιλία

Μετά το τέλος της ομιλίας ακολούθησε διάλογος με τους μαθητές/τριες, οι οποίοι/ες εντυπωσίασαν με τις εύστοχες ερωτήσεις τους. Στις προθέσεις του σχολείου είναι να οργανώσει και άλλες τέτοιου είδους εκδηλώσεις, μία από τις οποίες θα απευθύνεται στους γονείς.

Την εκδήλωση οργάνωσε η ομάδα δράσης του σχολείου μας που έχει ως θέμα το «Πώς λειτουργούμε με το άλλο φύλο»  με συντονίστρια την κυρία Δροσίτου Ευαγγελία.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την εκδήλωση: