Για μια ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Την Παρασκευή, 24 Νοεμβρίου 2023 ,οι μαθητές της Ε και Στ δημοτικού παρακολούθησαν ,στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας , ομιλία με θέμα » Ασφάλεια στο διαδίκτυο». Οι μαθητές ενημερώθηκαν από αξιωματικό της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας για τις παραμέτρους που πρέπει να λαμβάνουν υπόψιν τους κατά την πλοήγηση τους στο διαδίκτυο, ώστε να είναι ασφαλείς.

Η προστασία των προσωπικών στοιχείων, η δημιουργία ασφαλών κωδικών και ο τρόπος αντιμετώπισης κακόβουλων αγνώστων ήταν μερικά από τα θέματα που συζητήθηκαν. Στο τέλος οι μαθητές έκαναν ερωτήσεις και μοιράστηκαν εμπειρίες τους κάνοντας μια εποικοδομητική συζήτηση.
 Το διαδίκτυο  είναι ένα δυνατό και χρήσιμο εργαλείο στα χέρια μας, με πολλά πλεονεκτήματα, όμως εάν δεν το χρησιμοποιούμε σωστά, μπορεί να ενέχει και πολλούς κινδύνους.

Μπορείτε να βρείτε χρήσιμες οδηγίες στα παρακάτω:

Ασφάλεια στον Κυβερνοχώρο

Ανήλικοι στο Διαδίκτυο

Φωτογραφία από την εκδήλωση: